Polski złoty – Analiza techniczna USDPLN, EURPLN, GBPPLN, CHFPLN
W minionym tygodniu zmienność kursów głównych par z polskim złotym nie była wysoka. Najwięcej w stosunku do złotego stracił funt, co po ostatnim mocnym jego umocnieniu nie zmienia obrazu tego rynku, może natomiast sygnalizować możliwość większej przeceny. Pierwsze sygnały zakończenia korekty wzrostowej pojawiły się na EURPLN i CHFPLN , jednak o umocnieniu złotego mogą zadecydować dane, które napłyną z polskiej gospodarki.
Największe znaczenie będzie mieć wtorkowy odczyt CPI, który w przypadku rozczarowania (np. ukazania deflacji r/r) może zmienić oczekiwania inwestorów, co do dalszej polityki pieniężnej RPP. W obecnej chwili przewodniczący Marek Belka oświadczył, że bazowym scenariuszem jest pozostawienie stóp procentowych bez zmian przed dłuższy okres czasu. Rezygnacja z „forward guidance” może oznaczać, że w razie potrzeby RPP pozostanie elastyczna wobec zmieniających się warunków makroekonomicznych, co zwiększy wrażliwość PLN na odczyty marko.
PLN_I
Indeks złotego wciąż pozostaje pod wpływem formacji objęcia bessy jaka wystąpiła na interwale tygodniowym. Ekstrema formacji świecowej pozostają oporem dla notowań i już dwukrotnie stanowiło to barierę dla zwyżek. Coraz bliżej znajduje się długoterminowa linia trendu wzrostowego, która jest najsilniejszym i zarazem kluczowym wsparciem.
USDPLN
Na parze z dolarem podobnie jak na indeksie najbliższy opór stanowi formacja świecowa – tutaj jest to spadająca gwiazda. Newralgicznym poziomem od dłuższego czasu pozostaje 3,07, który broni geometrii 100%, a więc zasady zachowania trendu zwanej overbalance. Wypada tam również zniesienie 50% oraz nieco wyżej linia przebiegająca po szczytach mogąca być górnym ograniczeniem formacji trójkąta rozszerzającego. Dopiero przebicie tych oporów da szansę na większą aprecjację dolara. Wydaje się jednak, że bez zmiany polityki pieniężnej FED lub NBP notowania pozostaną w ciągle wąskim paśmie wahań.
Rozpatrując układ cenowy na interwale H4 można przyjąć dwa scenariusze, z czego pierwszy z nich zakłada korektę pędzącą lub nieregularną (niebieskie litery). Drugą możliwością jest tworzenie się nowego impulsu spadkowego przy czym obecnie znajdujemy się w fali C korekty pędzącej, której zakończenie powinno wypadać w okolicy 3,051. Wsparcia tworzą nieduże strefy popytowe utworzone podczas dynamicznej czwartkowej zwyżki – cena z pewnością zareaguje w tych obszarach.
EURPLN
Przełamana geometria 100% w korekcie wzrostowej na parze z euro może być pierwszym sygnałem zakończenie korekty i budowy nowego impulsu spadkowego. Przy założeniu takiego scenariusza istotną rolę odgrywa poziom 4,1530. Obecne dno wypadło na wyznaczonym wcześniej wsparciu 4,1230 i jego przebicie może stanowić największy kłopot w przyszłości.
GBPPLN
Bardzo ciekawie sytuacja wygląda na parze z funtem brytyjskim. Cena przetestowała obie linie (jedna poprowadzona po szczytach, druga to górne ograniczenie kanału) oraz zniesienie 61,5% z interwału W1 oraz bardzo ważne zniesienie zewnętrzne 127,2%. Pomimo, że funt wykazuje dużą siłę, to tworząca się dywergencja na wskaźniku RSI sugeruje zwiększone prawdopodobieństwo głębszej korekty.
Podaż mocno reaguje na poziom historycznego szczytu (zaznaczone na rysunku 7), co jest jedną z oznak chwilowego odwrócenia się trendu. Jest zatem realna szansa na dalsze spadki od tych miejsc i przebicie dolnego ograniczenia kanału cenowego oraz strefy popytowej zaczynającej się na 5,1890. W tym tygodniu poznamy dane o inflacji i bezrobociu w Wielkiej Brytanii, które będą miały większą wagę od scenariuszy technicznych. We wtorek przemawiać będzie również przewodniczący BoE, który pokazał ostatnio, że potrafi swoimi słowami wywołać większą zmienność na rynku.
CHFPLN
Drugi test kluczowej linii trendu (W1) na franku szwajcarskim rozjaśnia sytuację, co do poglądu inwestorów na obecną sytuację. Wciąż jednak pojawiają się różne zagrożenia na światowych rynkach finansowych takie jak ostanie problemy finansowe spółki córki Banco Espirito Santo (największy portugalski bank), które napędzają popyt na bezpieczne aktywa (takie jak złoto, jen japoński czy właśnie frank szwajcarski). Stąd ostatnia świeca tygodniowa nie utwierdza w przekonaniu, co do ewentualnych mocniejszych spadków.
W ujęciu dziennym widoczny opór stanowi dzienna SMA 200, natomiast, gdyby cena kontynuowała zwyżkę pod scenariusz korekty nieregularnej (rys. 8) to najważniejszym poziomem do przebicia będzie już raz testowane zniesienie 50%. Sygnały spadkowe mogą jednak wydawać się silniejsze, dlatego sprzedaż na lokalnych strefach podażowych powinna przynieść lepsze rezultaty.
Podsumowanie
Zbliżający się tydzień jest bogaty w publikacje danych makroekonomicznych, zarówno z Polski jak i wszystkich krajów bazowych. Z reguły scenariuszy technicznych jest kilka i to który z nich zostanie zrealizowany w znacznej mierze zależy od zmieniającej się sytuacji makroekonomicznej, dlatego warto również uwzględnić ją w swoich inwestycjach. Generalnie polska waluta ma fundamenty, które powinny wskazywać na jej aprecjację, jednak aktualny brak stabilności politycznej jest kolejną przeszkodą w drodze np. do spadków poniżej 3 zł na USDPLN czy też 4,10 zł na EURPLN.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0