Polski złoty – decyzja FED zdeterminuje dalsze losy PLNa
Miniony tydzień nie przyniósł radykalnych zmian w trendach na głównych parach z polskim złotym, co miało związek przede wszystkim z brakiem kluczowych informacji rynkowych. To jednak może zmienić się w nadchodzącym tygodniu, gdyż w środę poznamy komunikat Rezerwy Federalnej z decyzji w sprawie poziomu stóp procentowych. Wydźwięk tego oświadczenia będzie kluczowy dla dalszego losu dolara, a w konsekwencji wyznaczy także nastawienie do walut rynków wschodzących. Te natomiast wiele zyskałyby, gdyby FED zawarł w komunikacie gołębie stwierdzenia, co po ogólnie słabych danych poznanych w marcu i kwietniu jest bardzo możliwym scenariuszem.
Zwłaszcza polski złoty mógłby być dużym beneficjentem takiego scenariusza, gdyż dane makoekonomiczne poznane w tym tygodniu potwierdzają, że nasza gospodarka zaczyna znów przyspieszać, przezwyciężając trwającą od połowy 2014 roku słabość.
Ważny tydzień dla USDPLN
Najciężej określić scenariusz dla pary z dolarem, gdyż jej kurs uzależniony będzie od wydźwięku komunikatu FED. Do środy natomiast rynek może poruszać się technicznie respektując wyznaczone opory w postaci stref wsparcia i oporu, linii trendu itd. Cały czas w przypadku spadków uwagę należy zwrócić na dwa poziomy znajdujące się w szerokiej strefie popytowej, a mianowicie zasięgi 100% i 112,8%.
Formacja podwójnego dna zaznaczona na rys. 2, może być realizowana, jeśli poziom 3,7290 wyznaczający geometrię 100% zostanie przełamany. Do tego momentu cena ta stanowi zaporę dla kupujących.
Silny wzrostowy sygnał na EURPLN?
Cena euro na początku tygodnia spadła, aby w czwartek i piątek silnie odbić w górę, tworząc na interwale tygodniowym bardzo wymową święcę w postaci wzrostowego młota. Test równości impulsów spadkowych i zniesienia 78,6% był dobrym momentem na realizację zysków z pozycji krótkich. Cena zamknęła się powyżej przebitego dna z 2012 roku (ok. 4,03) dając szansę na kontynuację korekty.
Jej zasięg można określić za pomocą równości poszczególnych korekt z trendu spadkowego. W tym momencie cena zatrzymała się na pierwszej z nich (4,04) i warunkiem kontynuacji zwyżki do kolejnej z geometrii 100% jest przebicie własnie tego poziomu. Ostatecznym celem możne natomiast być 4,09, gdzie oprócz geometrii wypada także zniesienie 61,8% oraz przebite dno z 2014 roku.
Wszystko wskazuje na to, że na początku tygodnia wzrosty będą kontynuowane, a ewentualnych pozycji długich można szukać po korekcie rzędu 220 pipsów.
Dwie formacje głowy i ramion na GBPPLN
Ciekawie sytuacja prezentuje się na parze z funtem, który kontynuuje odbicie od silnej konfluencji wsparć w okolicy 5,50. Tam też utworzyła się formacja odwróconej głowy i ramion, która jest już w trakcie realizacji. Możliwe natomiast, że jest ona częścią prawego ramienia większej formacji głowy i ramion, która mogłaby być nawet długoterminowym sygnałem spadkowym. Niezależnie od scenariusza na długi termin, poziom 5,71 powinien dać chociaż chwilowy silny sygnał dla sprzedających, dlatego też w okolicy tego poziomu można szukać okazji do zajęcia pozycji krótkich.
Aktualnie cena testuje zniesienie 38,2% oraz zasięg 100% fali D potencjalnej korekty prostej. Można spodziewać się, że na początku tygodnia nastąpi test przebitej linii szyi dający sygnał do kupna.
Równowaga sił rynkowych na CHFPLN
Cena franka szwajcarskiego pozostaje w wąskim przedziale cenowym, o którym pisze już od kilku tygodni. Dopiero wybicie z konsolidacji (lub kanału cenowego z rysunku nr 11) może dać czytelniejszy obraz tego jakie intencje mają inwestorzy.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0