Polski złoty – w tym roku obniżki stóp procentowych już nie będzie?
Poprzedni tydzień przyniósł miłą niespodziankę związaną z drugim odczytem polskiego PKB, który ukazał jego strukturę. Dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce została potwierdzona i wyniosła w III kwartale 3,3% r/r, jednak pozytywne zaskoczenie sprawiły elementy wchodzące w skład PKB. Piąty kwartał z rzędu rośnie dynamika inwestycji oraz szósty z rzędu dynamika ogólnego spożycia (w tym spożycie indywidualne 2 pkt proc. i wydatki rządowe 0,7 pkt proc.). Eksport netto natomiast odjął od odczytu 1,6 pkt proc. w porównaniu z -1,9 kwartał wcześniej. Sam eksport natomiast tylko trochę wyhamował swoją dynamikę, co przy słabnącej koniunkturze w Strefie Euro oraz biorąc pod uwagę embarga Rosji jest wciąż zadowalającym wynikiem.
W poniedziałek poznamy jeszcze dane PMI z polskiego przemysłu. Ostatni dobry odczyt na poziomie 51,2 pkt miał wpływ na decyzję RPP o nie obniżeniu stóp procentowych. Ta publikacja zatem będzie szczególnie ważna dla oceny przyszłego stanowiska członków Rady.
Lepszy od prognoz odczyt sprzedaży detalicznej oraz poprawiająca się sytuacja na rynku pracy są poza dobrym PMI i PKB kolejnym argumentem za wstrzymaniem się z kolejnymi obniżkami stóp. Tak sytuację ocenia również rynek. Kontrakty FRA pokazują, że obecnie rynek spodziewa pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie przynajmniej do końca roku. Natomiast kontrakt 9X12 (3-miesięczny depozyt, który zapada za 12 miesięcy) ujawnia, że cykl obniżek w 2015 roku może zostać kontynuowany. Przyczyną jest oczywiście pogłębiająca się deflacja, która obecnie osiągnęła poziom 0,6%.
PLN_I
Indeks PLN zachowuje się wzorcowo dając bardzo jasne sygnały. Próba obrony szósty raz z rzędu geometrii 100% nie powiodła się, co przy odwlekaniu obniżek stóp procentowych przez RPP oraz uwzględniając ważny poziom techniczny, było do przewidzenia. Silną świecą popytową przebita została także linia trendu spadkowego, zatem otrzymaliśmy podwójny sygnał do zmiany przynajmniej krótko lub średnioterminowego trendu. Obecnie na indeksie rysuje się formacja flagi, która jest formacją kontynuacji. Wcześniej natomiast możliwy test przebitych oporów (geometrii 100% lub linii trendu).
USDPLN
Dolar zachował się w tym tygodniu nieco inaczej niż zakładał scenariusz. Korekta rozwinęła się testując od góry kluczowy poziom jakim była geometria 100%. Dodatkowo osiągnięta została równość w zasięgu z korektą z października, co faworyzuje możliwość powstania korekty pędzącej. Oczekiwać należy zatem kolejnego impulsu wzrostowego, do którego bodźcem mogą być piątkowe payrollsy i czwartkowa decyzja EBC (osłabienie euro = mocniejszy dolar).
Powrót ceny w okolice zaznaczonego na rysunku 5. okręgu byłoby przy tym scenariuszu okazją do zajmowania pozycji długich. Pierwszy ważny opór to zniesienie 61,8% na 3,3726. Kluczową barierą dla spadków jest natomiast zniesienie 112,8% równości korekty (zasięg fałszywego wybicia).
EURPLN
Para z euro idealnie zrealizowała zakładany zasięg respektując przy tym wskazane opory. Obecnie cena dotarła do dosyć szerokiej strefy popytowej i geometrii 100%, do przebicia której potrzebny byłby silniejszy bodziec. Ten może nastąpić w czwartek podczas konferencji z udziałem Mario Draghiego (przewodniczący EBC).
Jak wspominałem w poprzednich tygodniach, tendencja średnioterminowego trendu powinna zostać odwrócona na spadkową, dlatego wskazane jest, aby do sprzedaży wykorzystywać lokalne opory. Tutaj wymienić można 4,1825, 4,1930 oraz mniej typowy jako połowa podażowej świecy momentum 4,1865.
GBPPLN
Cena funta powróciła ponownie do strefy popytowej zwiększając szansę jej przebicia. Opory wyznaczone na interwale dziennym to:
– strefa podażowa od 5,30
– 5,2890 jako ostatnie ważne szczyty.
Niższy interwał pokazuje, że bliższym oporem może być geometria 100% w okolicy 5,2670. Przebicie 5,34 otworzy drogę do strefy poniżej wsparcia 5,20.
CHFPLN
Referendum w Szwajcarii nie umocni franka, co było szeroko oczekiwanym scenariuszem. Teraz więc już nic nie stoi na drodze, aby ten mógł dalej podążać w tę samą stronę co euro. Pierwsze ważne opory na tej parze zostały przez cenę osiągnięte. Gdyby jednak nastąpiła jeszcze większa zwyżka to ważnym oporem będą okolice zniesienia 38,2%, czyli nieco powyżej 3,49. Docelowym miejscem dla spadków jest natomiast geometria 100% na poziome 3,4570.
Podsumowanie
W następnym tygodniu należy oczekiwać silniejszych impulsów wynikających z czynników makroekonomicznych. Oprócz wydarzeń już opisanych więcej uwagi trzeba poświęcić indeksom PMI dla najważniejszych krajów w Europie, a w poniedziałek także dla Chin. Sytuacja w Państwie Środka ma bowiem duże znaczenia dla oceny ryzyka, które dla polskich aktywów jest kluczowe ponieważ wciąż traktowani jesteśmy jako rynek wschodzący, czyli ten bardziej narażony na globalne turbulencje. Jeśli chodzi o samą decyzję RPP to brak obniżek stóp procentowych będzie oczywiście umacniało złotego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 2
Wiktor
Wydaje się, że nie powinniśmy jutro zobaczyć obniżek stóp procentowych. Za takim scenariuszem przemawiają ostatnie relatywnie dobre dane makro z Polski, do których dołączył dzisiaj PMI z wartością 53,2 vs 51,2. Pozdrawiam :)
Daniel Schittek
Faktycznie PMI praktycznie przesądziły środowe głosowanie. A Chojna-Duch to pewnie nawet złoży wniosek o podwyżkę stóp :D