Riksbank rozstrzygnie sytuację na EURSEK?
Bank centralny Szwecji wytoczy kolejne działa?
Jutrzejszego dnia poznamy aż 3 decyzje banków centralnych w tym jedna, której przypisuje się mniejsze znaczenie, jednak ona także może stworzyć dobrą okazję inwestycyjną. O godzinie 9:00 rano Riksbank, będący bankiem centralnym Szwecji zadecyduje o dalszych krokach w swojej polityce monetarnej, która w ostatnich miesiącach stała się agresywnie ekspansywna. W walce z czynnikami deflacyjnymi w gospodarce oraz bardzo negatywnymi skutkami spadających cen ropy, Riksbank obniżył już swoją główną stopę procentową do -0,25% oraz wprowadził program QE (skup obligacji) powiększając go na ostatnim posiedzeniu do 30 mld SEK miesięcznie.
Analitycy przewidują, że jutro Riksbank będzie kontynuował luzowanie polityki pieniężnej obniżając stopę procentową do -0,35% oraz rozszerzając program QE, który na razie nie jest dużych rozmiarów (względem PKB), do 40 mld SEK.
Trwająca recesja w sektorze przemysłowym Szwecji, pogorszenie sentymentu wśród konsumentów oraz utrzymująca się niska dynamika CPI wskazują, że bank centralny Szwecji może zdecydować się na dalsze luzowanie. Jednym z czynników mogących wpłynąć na taką decyzję jest także umacniająca się względem euro szwedzka korona, która również jest czynnikiem deflacyjnym. Riskbank zatem może zdecydować się na kontynuację wojny walutowej z EBC. Elementem ryzyka jest to, że podjęte jutro działania mogą nie być nieco mniej stanowcze (np. tylko poszerzenie QE).
Newralgiczny opór na EURSEK
Bronionym od miesiąca poziomem na EURSEK jest zniesienie 50% wyznaczone od grudniowego szczytu i wypadające na 9,3894. Impulsem do jego przebicia może stać się właśnie jutrzejsza decyzja Riksbanku, a ewentualną kontynuację ruchu wzrostowego może napędzić komunikat FOMC, który jeżeli okaże się być mało jastrzębi osłabi dolara i tym samym umocni euro.
Pierwszym celem dla wzrostów jest dopiero zniesienie 61,8%, gdzie wypada także geometria 100%. Możliwe jednak, że w średnim terminie kurs może zdołać wyjść nawet na nowe maksima.
Wynika to z metody overbalance, która pokazuje, że na interwale miesięcznym wybroniona została równość korekt (zasięg fałszywego wybicia 112,8%). Ponadto tygodniowe świece tworzą długie dolne cienie pokazując aktywność strony popytowej.
Najbardziej rozsądne wydaje się zajęcie pozycji długiej dopiero po przebiciu wspomnianego kluczowego oporu. Kupujący mogą jednak być już aktywni już na lokalnych wsparciach z interwałów intraday i takim jest m.in przetestowana już strefa popytowa. Może zatem wykorzystać takie wsparcia do pozycjonowania się na tej parze jeszcze przed decyzją Riksbanku.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0