Złoto znów w trendzie spadkowym
Otoczenie makroekonomiczne sprzyja spadkom cen złota
Od początku roku popyt na złoto podtrzymywały takie wydarzenia jak zawirowania rynkowe związane z zaprzestaniem bronienia minimalnego poziomu wymiany euro na franka przez SNB. Ponadto popyt na bezpieczne aktywa wynikał z ryzyka zaognienia konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz Ukrainie. Również niepewność, co do losu Grecji i tym samym całej Strefy Euro był czynnikiem, który powodował ucieczkę w stronę metali szlachetnych. Tak samo najważniejszy czynnik, czyli termin rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej przez FED stał pod znakiem zapytania. Obecnie jednak inwestorzy znów przesuwają swoje oczekiwania bardziej w stronę terminów bliższych, niż dalszych, a wszystkie pozostałe czynniki ryzyka dotyczące m.in. franka szwajcarskiego, konfliktów, czy też Grecji zaczynają stopniowo ustępować. To ma swoje odzwierciedlenie w spadających cena kruszcu i obecnie złoto handlowane jest znów poniżej $1200.
Oznaki przełamania tendencji wzrostowej
Analiza techniczna również dostarcza sygnałów zdecydowanej przewagi sprzedających i tym samym powrotu do trendu spadkowego. Po pierwsze na interwale tygodniowym od 2013 roku na kluczowych szczytach zawsze powstawała wymowna formacja świecowa. Tym razem nie jest inaczej i tak pod koniec stycznia pojawił się podażowy wisielec, który dodatkowo można uznać za formację objęcia bessy. Oznaką słabości kupujących była także nieudana próba testu jednej z równości korekt (rys. 1).
Na niższym interwale również znajdziemy potwierdzenie przełamania obecnej tendencji wzrostowej, która objawia się przebiciem największej korekty w trendzie wzrostowym (zasada overbalance) w dodatku z późniejszym jej testem od dołu. Obecnie przebita została także jedna z linii trendu wzrostowego, a kluczowym poziomem z punktu widzenia układu szczytów i dołków jest strefa w okolicy $1,175-1,170.
Jedynym zagrożeniem dla scenariusza spadkowego w obecnym momencie jest jeszcze nierozstrzygnięta sprawa Grecji oraz możliwość większej przeceny USA (np. dzisiejsze minutki o godz. 20:00). Tendencja spadkowa jest jednak wyraźna, dlatego wyszukiwać należy okazji do zajęcia pozycji krótkich. W tym momencie złoto odbija od wsparcia w postaci konfluencji zniesienia 61,8% całej zwyżki i 78,6% ostatniej fali. Niskie odczyty wskaźnika RSI sugerują wyczekanie na większą korektę, przynajmniej do równości z jedną z poprzednich. I tak korekta o zasięgu $18 (fałszywe wybicie do $20) lub $34 (f.w. do $37) powinna rozpatrzona być jako potencjalna okazja do sprzedaży.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0