Analiza techniczna indeksów giełdowych 02.03.2014
Ostatni tydzień lutego minął dosyć spokojnie na światowych parkietach. Warto odnotować fakt, że SP500 utworzył historyczne maksimum. Ostatecznie wszystkie indeksy z wyjątkiem londyńskiego FTSE100 zakończyły tydzień na niewielkich plusach.
#DJI30
Na początku tygodnia byki zdołały pokonać silny poziom oporu w okolicy 16200, powyżej, którego zdołały się utrzymać do końca tygodnia. W tej sytuacji uważam, że atak na historyczne maksimum 16500 jest już kwestią dni. Ewentualna korekta może zakończyć się w rejonie okrągłego poziomu 16000, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2% oraz poziom S/R.
Na interwale H4 widać, że cena porusza się w ramach kanału cenowego. W przypadku kontynuacji ruchu wzrostowego moment testowania górnego ograniczenia kanału, prawdopodobnie będzie się zbiegał z atakiem na w/w historyczne maksimum. Taka konfluencja powinna spowodować odreagowanie z pierwszymi problemami w okolicy dolnego ograniczenia kanału cenowego.
#SP500
Cena na wykresie #SP500 utworzyła to, na co zapowiadało się już od kilku tygodni, czyli nowe historyczne maksimum na poziomie 1867. Obecnie cena porusza się w ramach kanału zwyżkującego. W poniedziałek bardzo prawdopodobny jest atak na górne ograniczenie kanału cenowego, w okolicy zewnętrznego zniesienia Fibonacciego 161,8%, zlokalizowanego na poziomie 1874. Pokonanie dolnego ograniczenia ów kanału będzie impulsem do ataku na lokalne minimum 1834, będące w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 23,6% kilkutygodniowego ruchu wzrostowego.
Przy okazji utworzenie nowego szczytu, warto zajrzeć na wyższy interwał czasowy W1, na którym tworzy się dywergencja pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI. Jak pokazuje historia ostatnich, niemal dwóch lat, utworzenie się nawet niewielkiej dywergencji powodowało korektę. Uważam jednak, że jest trochę za wcześniej aby prognozować głębszy ruch korekcyjny, ze względu na brak potwierdzenia w postaci jakiejkolwiek formacji prospadkowej. Pojawienie się takiej formacji będzie dobrym momentem do zajęcia pozycji krótkich.
DAX30
Od połowy lutego notowania DAX-a poruszają się w wyraźnym trendzie bocznym pomiędzy historycznym szczytem, a okrągłym poziomem oporu 9500, zlokalizowanym w rejonie zniesienia Fibonacciego 38,2%. Pokonanie dolnego ograniczenia konsolidacji oznaczać będzie próbę ataku na poziom oporu w okolicy 9400, będący w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 38,2%. Moim zdaniem większe problemy cena będzie miała z pokonaniem górnego ograniczenia konsolidacji, gdyż będzie się to wiązać z utworzeniem nowego maksimum.
CAC40
Zgodnie z tym co opisywałem tydzień temu retest pokonanego szczytu 4352 dał reakcje popytową rzędu kilkuset punktów. O tym czy będziemy świadkami kontynuacji wzrostów w kolejnym tygodniu zadecyduje wybicie ceny z lokalnej konsolidacji pomiędzy wspomnianym już szczytem a o poziomem cenowym 4425.
Na niższym interwale czasowym możemy określić potencjalny zasięg w przypadku wybicia się ceny dołem z obecnej konsolidacji i jest to poziom 4280 zlokalizowany w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 38,2% ostatniego ruchu wzrostowego. W momencie kontynuacji wzrostów kolejnym celem dla byków będzie zewnętrzne zniesienie Fibonacciego 161,8%.
FTSE100
Po nieudanej próbie ataku na szczyt znajdujący się w okolicy 6880, nastąpiło odreagowanie do poziomu oporu 6730, który umiejscowiony jest w sąsiedztwie zniesienia Fibonacciego 23,6%. Jeżeli ruch korekcyjny pogłębi się prawdopodobnie cena zatrzyma się w rejonie 6670, gdzie znajduje się mocny poziom oporu, zniesienie Fibonacciego 38,2% oraz lokalna strefa popytu. Nawet jeśli ten scenariusz się zrealizuje to wydaje się że kolejna próba utworzenia nowego maksimum jest nieunikniona.
Moją opinie wystawiam między innymi na podstawie interwału miesięcznego. Jak łatwo zauważyć jesteśmy w trakcie formowania trójkąta zwyżkującego co zapowiada nam dalsze wzrosty. Dodatkowo dynamika całego lutowego ruchu, który natychmiast zniósł całość spadkowego ruchu styczniowego podtrzymuje mnie w mojej opinii.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0