Analiza techniczna indeksów giełdowych 06.04.2014
Kluczowym momentem minionego tygodnia była piątkowa sesja, która spowodowała, że na indeksach amerykańskich nie udało się utworzyć nowych maksimów. Ze względu na pojawiające się sygnały oraz formacje prospadkowe niewykluczone jest, iż w przyszłym tygodniu będziemy świadkami dalszych spadków.
#DJI30
Atak na historyczne maksimum 16500 okazał się nieudany, dlatego też cena utworzyła fałszywe wybicie zakończone silną świecą podażową. Biorąc pod uwagę spadkowy wydźwięk świecy piątkowej oraz niezwykle istotne miejsce jej pojawienia się, uważam, że na początku przyszłego tygodnia będziemy świadkami kontynuacji ruchu korekcyjnego. Maksymalny zasięg dla odreagowania oceniam na poziom 15900, gdzie znajduje się dolne ograniczenie szerokiego kanału cenowego oraz zniesienie Fibonacciego 50%.
Pomimo spadkowego charakteru świecy piątkowej przed ewentualną kontynuacją ruchu w kierunku północnym, cena może wykonać korektę do poziomu oporu 16410, w ramach którego zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 23,6% ostatniego impulsu wzrostowego. Pokonanie dolnego ograniczenia kanału cenowego powinno pogłębić spadki przynajmniej w okolice ostatniego minimum 16110.
#SP500
Podobny scenariusz jak na indeksie #DJI30 miał miejsce na wykresie #SP500. Próba utworzenia nowego maksimum zakończyła się jedynie fałszywym wybiciem oraz silną reakcją podażową. Wszystko to zapowiada nam spadkową przynajmniej pierwszą część tygodnia. Warto zwrócić uwagę na powstałą dywergencje pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI, która jest bardziej widoczna niż na Dow Jonesie. Poziomem docelowym dla korekty jest konfluencja 100-okresowej średniej kroczącej, zniesienia Fibonacciego 38,2% oraz poziomu wsparcia lub zlokalizowane nieco niżej dolne ograniczenie kanału cenowego.
Spadkowy ostatni dzień tego tygodnia spowodował to, iż na interwale czasowym W1 powstała formacja świecowa spadająca gwiazda. Pomimo, że nie jest to modelowy przykład takiej formacji, stanowi ona niewątpliwie potwierdzenie dla spadkowego scenariusza na najbliższe dni.
#DAX30
Piątkowa świeca, która podobnie jak #SP500 (w tym przypadku jest to interwał D1) utworzyła modelową formacje spadającej gwiazdy. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do utworzenia podwójnego, a jeżeli liczyć szczyt 9800, nawet potrójnego szczytu. Oznacza to kontynuację ruchu w ramach szerokiej konsolidacji. Pierwszym poziomem problemów dla niedźwiedzi będzie zniesienie Fibonacciego 50%, gdzie znajduje się lokalne wsparcie 9350.
Aby można było mówić o dalszych spadkach, cena będzie musiała wybić się z wąskiego kanału cenowego oraz pokonać najbliższe zniesienie Fibonacciego 23,6%. Jeżeli wspomniane zniesienie Fibonacciego zostanie obronione, niewykluczone jest przejście ceny w krótkoterminowy trend boczny w granicach poziomów 9550-9730.
#CAC40
Koniec tygodnia nie oszczędził również najważniejszego francuskiego indeksu #CAC40, który po udanym początku tygodnia i utworzeniu nowego lokalnego szczytu zakończył piątek na minusie. W odróżnieniu od wyżej opisywanych indeksów, strona podażowa ma dużo mniej miejsca na rozwinięcie spadków, ze względu na bliskość poziomu wsparcia 4420, utworzonego na podstawie ostatniego szczytu. W momencie, gdy jednak uda się pokonać ów wsparcie niedźwiedzie będą miały otwartą drogę do kolejnego wsparcia 4345.
#FTSE100
Główną strefą wsparcia na wykresie indeksu #FTSE100 jest w dalszym ciągu linia trendu, będąca jednocześnie dolnym ograniczeniem tworzącego się na wyższych interwałach trójkąta zwyżkującego. Aktualnie cena zatrzymała się na poziomie oporu 6650, będący w połączniu ze zniesieniem Fibonacciego 50%. Jeżeli podaż na tym poziomie okaże się odpowiednio silna w przyszłym tygodniu niedźwiedzie mogą ponownie zaatakować linię trendu. W przypadku przebicia poziomu 6650, następnym oporem powinien być kolejny współczynnik Fibonacciego 61,8%.
Spoglądając na interwał czasowy H4, możemy zauważyć formującą się formację flagi, która zapowiada kontynuacje obecnego ruchu spadkowego. Gdyby cena zrealizowała zasugerowany scenariusz dobrym miejscem na realizacje zysków jest ostatni dołek 6445.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0