Analiza techniczna indeksów giełdowych 09.03.2014
Zawirowania dotyczące Ukrainy spowodowały dosyć spore rozbieżności w notowaniach indeksów USA oraz europejskich. Podczas gdy indeksy w stanach zanotowały solidne wzrosty, europejskie parkiety utknęły w konsolidacjach, z czego niemiecki DAX zakończył tydzień na minusie.
#DJI30
Koniec tygodnia przyniósł długo oczekiwany atak na historyczne maksimum 16500. Z uwagi na dużą wagę jaką zazwyczaj przypisuje się maksimum historycznemu, uważam, że możemy być świadkami korekty w nadchodzącym tygodniu. Idealnym miejscem do zakończenia korekty i zajęcia pozycji długich są okolice poziomu 16200, gdzie zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 23,6% oraz lokalny poziom popytu. W przypadku pogłębienia się korekty cena powinna przetestować linie trendu (kolor czerwony).
Na interwale czasowym H4 możemy wykreślić kanał cenowy, który potwierdza możliwość realizacji scenariusz nakreślonego wyżej. W tej chwili znajdujemy się w okolicy górnego ograniczenia ów kanału, który zbiegł się z atakiem na historyczne maksimum. Dodatkowo strefa docelowa dla spadków pokrywa się z dolnym ograniczeniem kanału, więc niewykluczone, że zostaniemy już w tym kanale do momentu utworzenia nowego maksimum.
#SP500
Równie udany tydzień, jeżeli chodzi o wzrosty, zanotował indeks #SP500. Cena wybiła się już dosyć wysoko ponad ostatnie maksimum, dodatkowo wskazania RSI na interwałach od D1 w górę powoli zaczynają wskazywać na wykupienie rynku, dlatego też wstrzymałbym się z ewentualnymi pozycjami długimi do momentu wystąpienia korekty. Ciekawym miejscem na podłączenia się do trendu wzrostowego są okolice przebitego maksimum 1845, gdzie ukształtowała się lokalna strefa popytowa.
Podobnie jak na Dow Jonesie, potwierdzeń dla analizy z interwału D1 szukam na interwale H4. W pobliżu sugerowanego przeze mnie poziomu 1845 znajduje się 100-okresowa średnia krocząca oraz lokalna linia trendu. Krótkoterminowym celem po ewentualnym zajęciu pozycji długich jest obecne maksimum na poziomie 1887. Cele długoterminowe są cały czas aktualne i jest to górne ograniczenie szerokiego kanału cenowego.
#DAX30
Ostatni tydzień nie przyniósł wielu zmian jeżeli chodzi o DAX-a. Cena cały czas porusza się w szeroko rozumianej konsolidacji, i niewiele wskazuje na to aby następny tydzień wniósł coś nowego do obecnej sytuacji. Aktualnie cena znalazła wsparcie w okolicach poziomu 9350. Przebicie tego rejonu cenowego prawdopodobnie zepchnie notowania najważniejszego niemieckiego indeksu w pobliże dolnego ograniczenia kanału cenowego, będącego w konfluencji z okrągłym poziomem wsparcia 9000. Obronienie poziomu 9350, będzie oznaczało powstanie podwójnego dna, które prawdopodobnie wywoła impuls, który spowoduje kolejny atak na maksimum w okolicy 9800.
#CAC40
Początek tygodnia na indeksie #CAC40 rozpoczął się od mocnych spadków, które zostały skutecznie zatrzymane przez lokalny dołek umiejscowiony na poziomie 4290, będący w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 38,2%. Wyżej opisane spadki zostały natychmiast zniwelowane przez stronę popytową co jest wyraźnym znakiem że byki obecnie przeważają na rynku, czego efektem powinno być pokonanie szczytu z poziomu 4430.
W celu lepszego nakreślenia obecnej sytuacji postanowiłem w analizie użyć interwału czasowego H1. Pierwsze co powinno przykuć naszą uwagę, jest formacja młota, która ukształtowała się na zniesieniu Fibonacciego 38,2% ostatnich wzrostów. Niewątpliwie można uważać, że formacja powstała na interwale H1 może mieć niewielki wpływ na wyższe interwały czasowe, jednak jeżeli połączymy tą formacje młota, ze stwierdzeniem o przewadze byków na rynku, to dojdziemy do wniosków, że inwestorzy obecnie będą szukać każdej okazji do podłączenia się do ruchu wzrostowego. Pokonanie poziomu oporu 4395 będącego w połączeniu ze zniesieniem Fibonacciego 23,6%, będzie dobrym potwierdzeniem mojego opisu sytuacji.
#FTSE100
Podobnie jak na niemieckim indeksie, niewiele zmieniło się w przypadku notowań #FTSE100. Najważniejszym faktem godnym odnotowania jest nieudany atak na poziom wsparcia 6650, w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2%. O dalszych losach notowań będzie decydować przebicie jednego z poziomów: 6650 oraz 6860. W momencie realizacji scenariusza spadkowego poziomem docelowym dla niedźwiedzi jest linia trendu. Pokonując wspomniany poziom 6860 cena, podążając za indeksami amerykańskimi, utworzy nowe historyczne maksimum. Scenariusz długo i średnioterminowy jest cały czas wzrostowy ze względu na opisywaną przeze mnie formacje trójkąta zwyżkującego tworzącą się na interwale MN1.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0