Analiza techniczna indeksów giełdowych 15.02.2014
Formacje pro wzrostowe opisane przeze mnie w ostatniej analizie zadziałały nadzwyczaj dobrze, co spowodowało spore, niemal pionowe wzrosty na wszystkich analizowanych indeksach. Aktualnie notowania znajdują się w okolicach mniej lub bardziej istotnych poziomów, co sprawia, że nadchodzący tydzień zapowiada się niezwykle interesująco.
#DJI30
Dow Jones w piątek zatrzymał się w okolicy bardzo ważnej konfluencji poziomu oporu, równości z ostatnią korektą oraz zewnętrznym zniesieniem Fibonacciego 161,8%. Uważam, że ten rejon powinien przynieść w poniedziałek odreagowanie całotygodniowych wzrostów co najmniej do najbliższego lokalnego poziomu wsparcia w okolicy 15970. Pokonanie w/w konfluencji najprawdopodobniej skłoni stronę popytową do ataku na lokalne i jednocześnie historyczne maksimum zlokalizowane na poziomie 16500.
Na interwale H4 widzimy tworzącą się dywergencje pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI, która potwierdza możliwość wystąpienia korekty w tym miejscu. Potencjalne miejsca do zakończenia korekty to wspomniany już poziom 15970, gdzie znajduje się lokalny poziom wsparcia oraz dolne ograniczenie kanału cenowego. W przypadku pokonania tego rejonu kolejnym miejscem, gdzie można pokusić się o zajęcie pozycji długiej są okolice 15820 czyli konfluencja dwóch zniesień Fibonacciego 38,2%, lokalny poziom S/R oraz bliskość 100-okresowej średniej kroczącej. Przebicie tych poziomów będzie impulsem do ponownego re testu dolnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego występującego w połączeniu z poziomem wsparcia z wyższego interwału czasowego oraz współczynnikami Fibonacciego 50% oraz 61,8%.
#SP500
Nieco lepiej od indeksu DJI30, w tym tygodniu zachował się #SP500, który po pokonaniu poziomu oporu 1810, zbliża się do maksimum na poziomie 1845. Pokonanie ów maksimum oznacza utworzenie nowego historycznego szczytu, dlatego też ciężko prognozować potencjalną lokalizacje nowego maksimum ze względu na brak odniesień z przeszłości. Długoterminowo może to być górne ograniczenie szerokiego kanału cenowego (kolor czerwony). Sądzę jednak, że cena może mieć problem z bezpośrednim pokonaniem tak istotnego poziomu, dlatego też uważam, że podobnie jak w przypadku Dow Jonesa w poniedziałek będziemy świadkami korekty przynajmniej do przebitego w tym tygodniu poziomu S/R 1810.
Niższy horyzont czasowy przedstawia sytuacje analogiczną do tej, którą przedstawiłem na wykresie #DJI30 H4. Ze względu na wysoką korelacje tych indeksów nie jest to niespodzianką. Tak więc dywergencja występująca wraz ze zniesieniem Fibonacciego 161,8% najprawdopodobniej spowoduje odreagowanie, które ze względu na istotność bronionego oporu może być nieco głębsze i spowoduję test lokalnego wsparcia w ramach, którego znajduje się okrągły poziom 1800 oraz zniesienie Fibonacciego 38,2% ruchu wzrostowego z tego tygodnia.
#DAX30
Silne wzrosty zanotowały również europejskie parkiety w tym #DAX30. Tak mocny ruch w kierunku północnym, zanegował możliwość powstania sugerowanej przeze mnie formacji RGR. Cena bez problemu pokonała poziomy oporu 9400 oraz 9500, wydaje się jednak, że byki z poziomem 9670 mogą nie poradzić sobie tak łatwo.
Królujące powstałe pod koniec tygodnia połączenie dywergencji (tym razem nieco mniej wyraźną) oraz zewnętrznego zniesienia Fibonacciego nie ominęło również notowań najważniejszego niemieckiego indeksu, co w tym przypadku także sugeruję korektę. Zakończenie potencjalnej korekty może mieć miejsce w okolicy 9530. Znajduje się tam poziom wsparcia, zniesienie Fibonacciego 23,6% ostatniego ruchu wzrostowego oraz 100-okresowa średnia krocząca. Wybicie się ceny powyżej poziomu S/R w ramach, którego cena obecnie się znajduje będzie oznaczało próbę pokonania szczytu umieszczonego na okrągłym poziomie 9800, co może mieć miejsce już w nadchodzącym tygodniu.
#CAC40
Drugim obok #SP500 wykresem atakującym maksimum są notowania indeksu #CAC40. W tym przypadku nie jest to maksimum historyczne, co jednak umniejsza nieco wartości ów poziomu. Obrona wskazanego maksimum może oznaczać korektę do poziomu wsparcia znajdującego się w pobliżu poziomu 4240, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2%, lub nieco niżej do zniesienia Fibonacciego 50%.
W odpowiedzi na pytanie dotyczące potencjalnego celu w momencie przebicia w/w maksimum, przychodzi interwał czasowy W1. Jak widać na wykresie pierwszym miejscem dla realizacji zysków może być okrągły poziom 4500, będący w połączeniu z górnym ograniczeniem kanału cenowego oraz zniesieniem Fibonacciego 161,8%. Większe odreagowanie powinien spowodować współczynnik Fibonacciego 61,8% wyznaczony na podstawie kilkuletniego ruchu spadkowego zlokalizowany w ramach poziomu oporu na, który cena kilkakrotnie reagowała silnym ruchem.
#FTSE100
We wtorek cena dotarła do kilkukrotne testowanego poziomu S/R w rejonie 6640. Po środowej konsolidacji, którą obrazuje świeca doji, poziom został obroniony i nastąpiło odreagowanie do lokalnego poziomu wsparcia 6590. Odrzucenie ceny od ów wsparcia zaowocowało powstaniem formacji młota, która zapowiada kontynuacje ruchu wzrostowego z najbliższymi problemami w okolicy oporu na poziomie 6720. Jeżeli podaż na opisywanym poziomie 6640 będzie większa niż się spodziewam możemy być świadkami ponownego testu linii trendu w okolicy zniesienia Fibonacciego 50%.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0