Analiza techniczna indeksów giełdowych 22.02.2014
W minionym tygodniu zdecydowanymi liderami jeżeli chodzi o wzrosty okazały się notowania paryskiego indeksu CAC40 oraz londyńskiego FTSE100, które pokonały swoje lokalne maksima. Niespodziewanie nieco w tyle został niemiecki DAX, który wraz z najważniejszymi indeksami zza oceanu, utknął w prawdopodobnie krótkoterminowej konsolidacji.
#DJI30
Dow Jones znajduje się obecnie w konsolidacji pomiędzy poziomami 16170 oraz 15970. Zarówno na stronę popytową i podażową czekają spore problemy, więc aktualnie ciężko prognozować ruchy średnio oraz długoterminowe. Krótkoterminowo wybicie z konsolidacji powinno wywołać reakcje którejś ze stron do najbliższych poziomów wsparć oraz oporów, które lepiej widać na niższych interwałach.
Na interwale H4 możemy zauważyć tworzący się kanał zwyżkujący. Jeżeli cena zdecyduje się pokonać lokalne maksimum zlokalizowane na poziomie 16195, prawdopodobnie będziemy świadkami ataku na górne ograniczenie w/w kanału w okolicy zewnętrznego zniesienia Fibonacciego 161,8%. Wybicie się ceny dołem z ów kanału cenowego oraz przebicie poziomu 15945, może wywołać reakcje podażową do najbliższego poziomu wsparcia znajdującego się w okolicy poziomu 15840, w ramach, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2% ostatniego ruchu wzrostowego.
#SP500
Notowania drugiego z opisywanych przeze mnie indeksów amerykańskich stały pod znakiem próby sforsowania historycznego maksimum na poziomie 1845. Ostatecznie próba ta okazała się nieudana , co zaowocowało powstaniem na wykresie formacji podwójnego szczytu. Bardzo prawdopodobne, że w poniedziałek cena będzie kontynuować ruch w kierunku południowym z pierwszym celem w okolicy lokalnego minimum na poziomie 1817, będącego w konfluencji ze zniesieniem Fibonacciego 23,6%. Kluczowym z perspektywy ewentualnego pogłębienia się korekty,wydaje się poziom S/R w rejonie psychologicznego poziomu 1800 w pobliżu zniesienia Fibonacciego 38,2%. Jego pokonanie może być impulsem do ponownego testu dolnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego.
W kontekście analizy długoterminowej warto spojrzeć na wykres MN1. Lutowa świeca niemal w całości objęła spadkową świece styczniową. Jeżeli taka sytuacja utrzyma się do końca miesiąca, bądź cena wybije się ponad styczniowy szczyt bardzo prawdopodobne jest to, że marcu zobaczymy wzrosty z pierwszym celem w okolicy górnego ograniczenia kanału cenowego.
#DAX30
Duże problemy stronie popytowej sprawił poziom oporu 9680. Cena pomimo licznych prób ataku ani razu nie potrafiła zamknąć świeczki H4 powyżej ów oporu. Ostatecznie cena wykonała korektę, którą sugerowałem w poprzedniej analizie. Najbliższymi celami zarówno dla byków jak i niedźwiedzi są ograniczenia tworzącego się lokalnego kanału cenowego. W momencie wybicia się ceny górą inwestorzy będą starli się utworzyć nowe historyczne maksimum pokonując obecne, znajdujące się na poziomie 9795. Scenariusz spadkowy w mojej opinii powinien zakończyć się retstem istotnego poziomu wsparcia w pobliżu 9400, w rejonie współczynnika Fibonacciego 50%.
#FTSE100
Po udanym dla notowań początku tygodniu, piątek okazał się dniem który przyniósł ciekawe rozwiązania. Cena po dynamicznym pokonaniu szczytu 6815, nie zdołała utrzymać się powyżej w/w poziomu i ostatecznie piątek zakończył się na minusie.
Na nieco niższym interwale czasowym widać wyraźną dywergencje pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI, co zapowiada ruch korekcyjny z maksymalnym zasięgiem w okolicach poziomu wsparcia 6650 w ramach, którego zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 38,2%. Potwierdzeniem takiego rozwiązania będzie pokonanie lokalnej linii trendu. Warto zwrócić uwagę na reakcje ceny z pobliżu okrągłego poziomu 6700. Jego obrona może być początkiem formowania się formacji RGR.
#CAC40
Pierwszym indeksem, który pokonał swoje lokalne lub historyczne maksima oraz utrzymał się powyżej jest #CAC40, w wyniku czego uważam, że w przyszłym tygodniu inwestorzy powinni kontynuować wzrosty.Długoterminowy cel dla byków pozostał bez zmian i jest to okrągły poziom 4500, który opisywałem tydzień temu.
Rzućmy okiem na interwał H1 na którym pojawiło się dobre miejsce do zajęcia pozycji długich. Jest to poziom wsparcia w okolicy przebitego szczytu 4352, tuż nad zniesieniem Fibonacciego 38,2%. W przypadku jego obrony i kontynuowania trendu wzrostowego, problemy mogą się pojawić w okolicy zewnętrznego zniesienie Fibonacciego 161,8%, oczywiście w przypadku kiedy przebijemy ostatni szczyt z poziomu 4382.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0