Analiza techniczna indeksów giełdowych 30.03.2014
Podczas gdy najważniejsze indeksy zza oceanu utknęły w konsolidacji, europejskie parkiety postanowiły odrobić straty, przez co ostatni tydzień marca mogą zaliczyć do udanych. Tak dobry koniec miesiąca dla europejskich indeksów spowodował, że tworzące się świece miesięczne przybrały kształt nieco bardziej wskazujący na możliwość kontynuacji wzrostów w nadchodzącym miesiącu.
#DJI30
Tak jak pisałem we wstępie indeksy amerykańskie w tym Dow Jones utknęły w konsolidacji. Aktualnie zarówno spadki jak i wzrosty są równie prawdopodobne, z tym, że strona podażowa ma o wiele więcej miejsca na spadki z ciągle aktualnym maksymalnym zasięgiem w okolicy dolnego ograniczenia kanału cenowego. Ewentualny atak i pokonanie szczytu 16580, prawdopodobnie nie obejdzie się bez odreagowania w okolicy w/w maksimum.
Warto zwrócić uwagę na to na jak dobrze przez cenę były respektowane strefy popytu i podaży (niebieskie pola). Jest to charakterystyczna sytuacja dla okresów, gdzie na rynek nie napływają informację makroekonomiczne, mogące zmienić równowagę pomiędzy bykami a niedźwiedziami. W tej sytuacji przebicie jednego z zaznaczonych poziomów powinno być wyznacznikiem dalszego ruchu ceny w krótkoterminowym horyzoncie czasowym. Dla strony podażowej pierwszym istotnym poziomem wsparcia jest okrągły poziom 16000. Z drugiej strony lokalne maksimum 16520, może być miejscem korekty ruchu wzrostowego.
#SP500
Konsolidacja jest idealnym słowem do opisu sytuacji na wykresie indeksu #SP500. Spadki z początku tygodnia zostały (przynajmniej tymczasowo) zatrzymane przez poziom wsparcia w rejonie 1845, zlokalizowany w okolicy zniesienia Fibonacciego 23,6%. Kolejne zniesienie Fibonacciego 38,2% będące w konfluencji z lokalnym minimum stanowi kolejne wsparcia dla strony podażowej. Naturalnym oporem dla byków jest w dalszym ciągu niedawno ustanowione historyczne maksimum 1885.
#DAX30
Opisywana w zeszłym tygodniu konfluencja 100-okresowej średniej kroczącej oraz poziomu oporu 9400, przyniosła jedynie niewielkie odreagowanie, po czym reszta tygodnia upłynęła pod znakiem wzrostów. Po pokonaniu wspomnianego wyżej oporu, byki mają otwartą drogę do ataku na historyczne maksimum 9790 i właśnie takiego scenariusz spodziewam się w przyszłym tygodniu. Wcześniej jednak możliwa jest korekta przebitego oporu 9400, który ponownie lecz tym razem już jako wsparcie znajdzie się w konfluencji z w/w średnią kroczącą.
Bardzo prawdopodobnym scenariuszem na początek przyszłego tygodnia jest korekta obecnego trendu wzrostowego, tworzącego się w ramach kanału cenowego. Potwierdzeniem takiego rozwoju sytuacji jest wysoka wartość wskaźnika RSI, znajdującego się w strefie wykupienia. Przewiduję dwie możliwości rozwinięcia się korekty. Pierwsza z nich zakłada kontynuacje ruchu w kierunku północnym już w okolicy poziomu 4940, gdzie znajduje się wsparcie oraz równość w ostatnią korektą w trendzie. Równie prawdopodobna jest bardziej rozbudowana korekta w rejon dolnego ograniczenia kanału cenowego, znajdującego się w połączeniu ze zniesieniem Fibonacciego 23,6%, równości z największą korektą w trendzie oraz mocnego poziomu wsparcia.
#CAC40
Koniec tygodnia na wykresie indeksu #CAC40 przyniósł atak na maksimum w okolicy 4430. Na początku przyszłego tygodnia będziemy prawdopodobnie świadkami korekty przynajmniej w okolice poziomu wsparcia 4350, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6%. W przypadku jego przebicia możliwe jest odbicie w okolicy poziomu S/R 4280.
Jako potwierdzenie możliwości wystąpienia korekty przedstawiam wykres H4 na, którym tworzy się dywergencja pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI. Ze względu na raczej pro wzrostowy charakter utworzonej świecy miesięcznej uważam, że w niedługim czasie cena powinna utworzyć nowe maksimum i kontynuować ruch w kierunku północnym.
#FTSE100
Bez większych zmian w stosunku do ostatniej analizy upłynął tydzień na najważniejszym indeksie giełdy londyńskiej. Znajdujemy się obecnie w lokalnej konsolidacji pomiędzy poziomami 6500 a 6680. W przypadku pokonania dolnego ograniczenia ów konsolidacji, będącej w tej chwili w konfluencji z linią trendu, niedźwiedzie powinny zaatakować poziom wsparcia w okolicy 6420. Docelowym poziomem dla spadków jest okrągły poziom wsparcia 6300. Jeżeli inicjatywę przejmie strona popytowa i zostanie przebite górne ograniczenia konsolidacji, będzie to doskonałym impulsem do ataku na szczyty w okolicy 6880.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0