3 poważne błędy podczas korzystania z RSI
Dziś chciałbym przedstawić trzy błędy, jakie mnie zdarzało się robić podczas korzystania ze wskaźnika RSI. Zauważyłem, że nie tylko ja traciłem na tym pieniądze, dlatego postanowiłem je zebrać w tym mailu.
Wskaźnik RSI (Relative Strength Index – Wskaźnik Siły względnej, poznaj wzór >>) jest oscylatorem wahającym się między poziomami 0 a 100. Jest jednym z popularniejszych wskaźników technicznych pokazujących wykupienie lub wyprzedanie rynku, jednak podobnie jak ja na początku, wiele osób traci zaufanie do niego.
Wiąże się to ze złym wykorzystaniem sygnałów płynących z RSI. Większość osób skupia się na najsłabszym sygnale jakim jest wejście w poziom wykupienia lub wyprzedania. Wynika to z niecierpliwości oraz tego, że zwykle początkowi traderzy chcą złapać sam szczyt lub dołek i liczą, że to jest ten moment, ponieważ RSI jest powyżej 70 lub 30 punktów. Nic bardziej mylnego.
Błąd #1 Poleganie tylko na wykupieniu lub wyprzedaniu
Wskaźnik RSI może utrzymywać się bardzo długo na poziomie wykupienia lub wyprzedania, niezależnie od interwału czasowego. Za przykład weźmy notowania USDCAD, który niedawno robił szczyt na wykresie miesięcznym!
Na tym dziennym wykresie widać bezapelacyjnie, że samo wejście ceny w okres wykupienia (powyżej 70) nie daje podstaw do otwarcia pozycji krótkiej. Notowania potrafią nawet 27 dni być w obszarze wykupienia i pokonać dystans ponad 1000 pipsów przeciwnie do “sygnału”.
Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim podczas odwrócenia trendu wyższego rzędu – początkowy impet trendu jest bardzo mocny, wszyscy chcą kupić, nikt nie chce sprzedać, a co za tym idzie suma dodatnich zmian ceny systematycznie rośnie. Ponadto do RSI liczona jest określona liczba ostatnich zmian ceny, np. 14 (najbardziej popularna wartość). W skrajnej sytuacji może wystąpić zjawisko dodatkowego wystrzału RSI, które spowodowane będzie wyciągnięciem z obliczeń dużej zmiany i wstawienie dużej, odwrotnej zmiany ceny.
Na platformie MT4 wskaźnik RSI jest wygładzony. Wartość sum dodatnich i ujemny liczona jest na bazie poprzedniej wartości, a nie zawsze na nowo. Co pozwala na uniknięcie dużych skoków RSI. Mimo wszystko jednak, znajomość konstrukcji wskaźnika pozwala na uniknięcie podstawowych błędów.
Chcąc korzystać z jakiegokolwiek narzędzia analitycznego należy znać jego konstrukcję! Wzór RSI i opis znajdziesz tutaj >>
Błąd #2 Patrzenie na RSI jako wskaźnik pokazujący tylko odwrócenie trendu
Pojęcie trendu jest wybitnie względne. Zależy od interwału czasowego na jaki patrzymy. Popatrz na zestawienie wykresu M30 i D1. To jest ten sam czas – na wykresie dziennym wybitny trend wzrostowy, na wykresie M30 widać silny trend spadkowy!

Zestawienie wykresu 30-minutowego oraz dziennego na parze USDCAD pokazuje jak bardzo pojęcie trendu w danym momencie jest względne i zależy od interwału czasowego. Interpretacja RSI również!
Dopiero za czwartym razem, jak rynek na wykresie M30 zszedł poniżej 30 punktów na RSI, udało się stworzyć minimum i odwrócić ten krótkoterminowy trend. Jednak patrząc na wykres dzienny widać, że nie stało się to bez powodu. Tam wystarczyło dwukrotne dotknięcie poziomu 30 punktów i to dało dno korekty oraz powrót długoterminowych wzrostów.
Aż ciśnie się na usta wniosek, aby używać RSI jako informatora o końcu korekty, a nie impulsu! Aby jednak ten wniosek przekłuć w umiejętność dokonywania transakcji należy dobrze rozumieć pojęcie trendu oraz wielointerwałowości rynku. Z tym problemem zmierzali się już twórcy teorii – Charles Dow oraz Ralph Nelson Elliott. Dla mnie osobiście bardziej przejrzysta i klarowna jest teoria Dowa, którą zresztą chętnie propaguje. Jeżeli masz pytanie odnośnie tego podejścia do wyznaczania trendu, napisz do mnie – podeślę krótki PDF z opisem.
Błąd #3 Wychodzenie z transakcji tylko dlatego, że RSI jest wysoko/nisko
Mnie osobiście bardzo często zdarzało się tracić okazję tylko dlatego, że opierałem się na RSI. Widząc, że jest wysoko lub nisko (w obszarach ekstremalnych) zamykałem posiadane transakcje lub nie otwierałem nowych zgodnych z ruchem. Jednak wskaźnik wskaźnikiem, a najważniejsza jest i tak cena.

USDCAD na wykresie jednominutowym dał ruch 60 pipsowy, pomimo wykupienia rynku. Price Action jednak nie negowało ruchu, dlatego cena jest najważniejsza!
To jest wykres USDCAD po publikacji danych na temat CPI w Kanadzie oraz USA w ostatni piątek. Pierwszy strzał jest tuż po danych, ale późniejszy ruch jest bardzo dobitny jeżeli chodzi o Price Action. Bardzo systematyczny ruch – każda świeca tworzy nowe minimum coraz to wyżej, a jest to wykres minutowy! Dopiero ta jedna duża świeca spadkowa pokonała minimum poprzedniej i dała początek korekcie.
Reasumując, za każdym razem wskaźnik należy traktować jako pomoc przy interpretacji ceny, nie zaś jako bezwzględny sygnał do zajęcia pozycji. Jednak w odpowiednich rękach i w odpowiednim wykorzystaniu RSI pomaga wyszukiwać okazji, a nawet wystrzegać się błędów!
Dlatego też, stworzyłem wskaźnik – Investio Mapa RSI, który pozwala mi na dwie rzeczy:
- wiedzieć gdzie mniej więcej jest rynek na każdym interwale czasowym,
- znajdować super okazje, kiedy pojawia się wyprzedanie na wielu interwałach lub wykupienie na wielu jednym rzutem oka.
Nie udostępniam tego wskaźnika nigdzie, kiedyś dałem uczestnikom Koła Naukowego Forex, lata temu.
Zdecydowałem się jednak, że rozdam Mapę RSI wraz z tłumaczeniem jak umiejętnie ją wykorzystać podczas warsztatów „Handel Partyzancki”, który przedstawia jak łączyć efektywnie handlować krótkoterminowo.
Strategia krótkoterminowa – połączenie RSI, Oscylatora Stochastycznego oraz Price Action
wykle wyróżnia się dwa sposoby handlu – zgodny z trendem i kontrariański. O tym, aby inwestować wraz z głównym ruchem mówi się bardzo dużo. Dla wielu handel przeciwnie do bieżącego impulsu jest obarczony zbyt dużym ryzykiem. Jednak każdy impuls ma swój koniec, a dzięki oscylatorom, które w odpowiedni sposób wykorzystane dają znak wykupienia lub wyprzedania, nawet początkujący trader jest w stanie określać szczyty i dołki. Powinieneś wziąć udział w tym szkoleniu, ponieważ:
- – poznasz elementarne zasady działania rynku,
- – nauczysz się poprawnie wykorzystywać oscylatory,
- – dowiesz się jak analizować zachowanie ceny i dlaczego nie warto skupiać się na niej cały czas,
- – ten webinar pomoże Ci nawet jak Twoja strategia jest zgodna z trendem,
- – osoby będące na spotkaniu autorski otrzymają mój wskaźnik Mapa RSI oraz szablon z ustawieniami okien.
Komentarze 9
Machete G
czy jest możliwość zdobycia tego wskażnika ?.
Marcin Tuszkiewicz
Pozwoliłem sobie odpowiedzieć na podany adres e-mail z informacją jak zdobyć wskaźnik.
Zbigniew Stanisławski
czy w roku 2017 udostępnienie jest dalej możliwe?
Marcin Tuszkiewicz
proszę napisać do mnie maila (po rejestracji w Investio zawsze witam się z nowym użytkownikiem)
Zbigniew Stanisławski
Dzień Dobry,
zgodnie z sugestią, piszę do pana e-maila ws. otrzymania wskaźnika RSI.
dziękuję i pozdrawiam
Zbigniew Stanisławski
W dniu 25 października 2017 09:54 użytkownik Disqus napisał:
Zbigniew Stanisławski
Dzień Dobry,
zgodnie z sugestią, piszę do pana e-maila ws. otrzymania wskaźnika RSI (powtórka).
dziękuję i pozdrawiam
Zbigniew Stanisławski
W dniu 30 października 2017 11:34 użytkownik Zbigniew Stanisławski napisał:
Zbigniew Stanisławski
Dzień Dobry, proszę o ten wskaźnik. dziękuję. z.s.
MarcinTuszkiewicz
bardzo proszę o kontakt mailowy w sprawie wskaźnika (każdy po rejestracji w Investio ma do mnie kontakt).
Gość RNŻ – Marcin Tuszkiewicz – investio.pl – RSI w daytradingu #7 | Rynki Na Żywo
[…] https://analizy.investio.pl/3-powazne-bledy-podczas-korzystania-z-rsi/ […]