Analiza techniczna indeksów giełdowych 04.05.2014
Ostatni tydzień nie przyniósł utworzenia się żadnego nowego maksimum, tak więc w dalszym ciągu poruszamy się w średnioterminowych konsolidacjach. Liderem jeżeli chodzi o wzrosty był londyński #FTSE100, który może przyszłym tygodniu może zaatakować swój historyczny szczyt.
#DJI30
Dow Jones wyraźnie nie daje za wygraną i w dalszym ciągu próbuje sforsować historyczne maksimum 16550. Reakcje na rejon wspomnianego maksimum są coraz słabsze, tak więc są szanse, że w przyszłym tygodniu cena utworzy nowe historyczne maksimum. W przypadku gdy strona podażowa zdoła obronić wskazane szczyty maksymalny zasięg korekty oceniam na okolice dolnego ograniczenia szerokiego kanału cenowego w pobliżu zniesienia Fibonacciego 38,2%.
Przy okazji omawiania wykresu #DJI30 warto zwrócić uwagę na interwał czasowy W1. W poprzednim tygodniu powstała niemal modelowa formacja spadającej gwiazdy. Pomimo jej spadkowego wydźwięku, w tym tygodniu nie byliśmy świadkami spadków, co można traktować jako kolejne potwierdzenie słabości strony podażowej z perspektywy średnioterminowej.
#SP500
Podobnie jak na Dow Jonesie inwestorzy ponownie próbują wybić się powyżej poziomu 1890, jednocześnie tworząc nowe historyczne maksimum. Piątkowa spadkowa świeca dzienna, która utworzyła fałszywe wybicie lokalnego szczytu 1882, sugeruje jednak co najmniej krótkoterminowe odreagowanie. Analogicznie do wyżej opisywanego indeksu zasięg korekty to dolne ograniczenie kanału cenowego w okolicy poziomu 1830, gdzie zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 38,2%.
Potwierdzenie możliwości wystąpienia co najmniej krótkoterminowej korekty, możemy znaleźć na interwale czasowym H4, gdzie powstała dywergencja pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI. W przypadku pokonania dolnego ograniczenia lokalnego kanału cenowego, gdzie występuje ostatnie minimum oraz zniesienie Fibonacciego 23,6%, prawdopodobnie nastąpi atak na okolice dołka z początku tygodnia, znajdującego się na poziomie 1843.
#DAX30
Przez ostatnie dwa tygodnie cena bardzo dobrze respektowała strefę podażową 9650, która jest jednocześnie górnym ograniczeniem lokalnej konsolidacji. Dolne ograniczenie zlokalizowane jest w pobliżu poziomu wsparcia 9400, gdzie wypada zniesienie Fibonacciego 38,2%. Jeżeli stronie popytowej uda się pokonać opisaną strefę podażową, to inwestorzy nie będą mieli zbyt wiele miejsca na dalsze wzrosty, ponieważ nieco wyżej znajduje się historyczne maksimum. Dopiero jego przebicie oznaczać będzie większe wzrosty.
W momencie pokonania dolnego ograniczenia trendu bocznego, niedźwiedzie również nie będą mogły swobodnie ruszyć w kierunku południowym, gdyż tuż pod wsparciem wypada strefa podażowa, w ramach której znajduje się zniesienie Fibonacciego 50%. Wybicie tej strefy powinno dać impuls do ataku na poziom 9100, w pobliżu dolnego ograniczenia kanału.
#CAC40
Wykres indeksu #CAC40 powoli zbliża się w okolice ostatniego szczytu 4490. Na początku przyszłego tygodnia spodziewam się jego testu, który może spowodować odreagowanie przynajmniej do poziomu wsparcia 4430. Kluczowym wsparciem ciągle pozostaje poziom 4340, którego przebicie może być sygnałem do większej aktywności strony podażowej.
Na niższym interwale czasowym widzimy, że cena porusza się w ramach wzrostowego kanału cenowego, którego górne ograniczenie wypada w okolicy ostatniego maksimum. W tym miejscu znajduje się również równość z ostatnim ruchem wzrostowym, co stanowi potwierdzenie scenariusza korekcyjnego w okolicy poziomu 4490.
#FTSE100
Pomimo sporego oporu niedźwiedzi poziom 6660 został pokonany, co wywołało sporą reakcję popytową. Aktualnie podobnie jak na #CAC40 na początku przyszłego tygodnia prognozuję atak na maksimum 6850, który prawdopodobnie również spowoduje odreagowanie. Maksymalny zasięg dla ruchu korekcyjnego to okolice ostatnio pokonanego poziomu wsparcia 6660, który w tej chwili jest poziomem oporu, znajdujący się w rejonie współczynnika Fibonacciego 38,2% ostatniego ruchu wzrostowego.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0