Analiza techniczna indeksów giełdowych 10.08.2014
#SP500
Notowania jednego z najważniejszych indeksów giełdowych w USA i na świecie dotarły do kluczowego poziomu wsparcia, w ramach, którego przebiega współczynnik Fibonacciego 50%. Piątkowa świeca na interwale czasowym D1, ukształtowała formację objęcia hossy, która wskazuje na możliwość kontynuacji ruchu wzrostowego na początku przyszłego tygodnia. Pierwszym poziomem oporu dla strony popytowej jest rejon cenowy 1936, tuż pod zniesieniem Fibonacciego 23,6%.
Ze względu na wysoką wartość wartość wskaźnika RSI, który zbliża się w strefę wyprzedania, przed kontynuacją wzrostów oczekuję ruchu korekcyjnego. Ewentualne miejsce zakończenia odreagowania to rejon cenowy 1913, gdzie zlokalizowana jest lokalna strefa popytowa oraz współczynnik Fibonacciego 38,2%.
#DAX30
Pod koniec minionego tygodnia cena na wykresie #DAX30 dotarła do marcowego minimum 8910, które określałem jako kluczowe w perspektywie kontynuacji obecnego trendu spadkowego. Notowania wyraźnie obroniły wskazany rejon, co sugeruje możliwość odbicia w kierunku północnym. Pierwszym celem dla byków jest konfluencja poziomu oporu 9350 oraz współczynnika Fibonacciego 61,8%.
W niższej skali czasowej kluczowe będzie wybicie najbliższej strefy podaży zlokalizowanej na poziomie 9100, gdzie przebiega lokalna linia trendu spadkowego. Przełamanie tego obszaru powinno być impulsem dla inwestorów do dalszych wzrostów. W przypadku wyraźnej obrony wskazanej strefy podażowej możemy być świadkami powrotu w okolice ostatniego dołka 8900.
#N225
Pod koniec ubiegłego miesiąca cena dotarła do strefy podażowej 15800, którą od dłuższego czasu wskazywałem jako potencjalne miejsce docelowe dla wzrostów. Poziom zareagował bardzo dobrze, dlatego przez ostatnie półtora tygodnia byliśmy świadkami gwałtownych spadków. Obecnie widzimy jednak silną reakcję na poziom wsparcia 14660, która może być pretekstem do odwrócenia tendencji spadkowej. Jeżeli wybijemy okrągły poziom oporu 15000, najprawdopodobniej dotrzemy do kolejnego poziomu oporu 15350, w ramach którego znajduje się współczynnik Fibonacciego 23,6%.
#CAC40
Przez ostatnie kilka tygodni kurs indeksu #CAC40 poruszał się w ramach spadkowego kanału cenowego. Wszystko wskazuje na to, że strona popytowa zdoła kolejny raz obronić jego dolne ograniczenie, co jest równoznaczne z możliwymi wzrostami w nadchodzącym tygodniu. W pierwszej kolejności popyt musi poradzić sobie z poziomem oporu 4180, wyznaczonym na podstawie ostatnio przebitego minimum. Przełamanie wskazanego rejonu powinno doprowadzić notowania do ataku na górne ograniczenie w/w kanału cenowego.
#FTSE100
Piątkowe odreagowania na światowych indeksach nie ominęły również indeksu #FTSE100. Cena znalazła wsparcie w okolicy zniesienia Fibonacciego 38,2% ponad miesięcznego ruchu wzrostowego. Podobnie jak na wszystkich opisywanych indeksach w nadchodzącym tygodniu spodziewam się wzrostów. W tym przypadku strefą docelową dla strony popytowej jest konfluencja wybitej linii trendu wzrostowego, poziomu oporu 6640 oraz współczynnika Fibonacciego 38,2% wyznaczonego tym razem poprzez mierzenie ostatnich ruchów spadkowych.
W ujęciu czasowym H4 widać wyraźną dywergencję pomiędzy ceną a wskaźnikiem RSI. Jest to dodatkowe potwierdzenie wskazujące na możliwość wystąpienia wzrostów w nadchodzących dniach.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0