Analiza techniczna indeksów giełdowych 13.04.2014
Spadki na opisywanych przeze mnie indeksach zdecydowanie przybrały na silę. Wszystko wskazuje na to, że możemy mieć do czynienia z większą korektą. O tym czy tak się stanie, powinien zdecydować przyszły tydzień, gdyż zbliżamy się do kluczowym poziomów na wszystkich analizowanych indeksach.
#DJI30
Spadki na Dow Jonesie zdecydowanie nabierają dynamiki. Po dosyć skutecznej obronie poziomu 16110, strona podażowa nie odpuściła i koniec tygodnia przyniósł nam dwie duże świece podażowe. Aktualnie dotarliśmy do kluczowego z krótkoterminowego punktu widzenia poziomu wsparcia 15930. Zlokalizowane jest tam zniesienie Fibonacciego 50% ostatniego ruchu wzrostowego oraz równość z ostatnim ruchem spadkowym. Przebicie tego poziomu oznaczać będzie atak na dolne ograniczenie szerokiego kanału cenowego.
Na mniejszym interwale czasowym możemy dodatkowo wyznaczyć kanał cenowy, którego dolne ograniczenie wypada w ramach wyżej opisanego wsparcia. Z uwagi na wskaźnik RSI, który wskazuje wyprzedanie rynku oraz sporą dywergencje, początek tygodnia może przynieść ruch korekcyjny do poziomu oporu 16110, w pobliżu górnego ograniczenia kanału.
#SP500
Analogiczną sytuacje, co nie jest żadnym zaskoczeniem, mamy na wykresie indeksu #SP500. Podstawową różnicą w tym przypadku jest fakt, iż miejsce do którego dotarliśmy jest istotne również ze średnioterminowego punktu widzenia. Obszar o którym mowa to konfluencja zniesienia Fibonacciego 50%, poziomu wsparcia, równości z ostatnim ruchem spadkowym oraz dolne ograniczenie kanału cenowego tworzącego się od niemal roku. Pokonanie tego poziomu wsparcia otwiera drogę dla niedźwiedzi do ataku na minimum znajdujące się na poziomie 1730.
#DAX30
Potrójny szczyt tworzący się od początku roku bardzo dobrze spełnił swoją role i obecnie, podobnie jak na indeksach zza oceanu, możemy zaobserwować dynamiczne spadki. Atakowane obecnie okolice okrągłego poziomu 9300 najprawdopodobniej zostaną przebite, co powinno zdynamizować spadki w okolice następnego poziomu wsparcia 8905, gdzie jednocześnie znajduje się miesięczne minimum. Wcześniej jednak cena będzie musiała sobie poradzić z dolnym ograniczeniem kanału cenowego.
W ujęciu krótkoterminowym warto zwrócić uwagę na strefę popytu 9220, w ramach, której znajduje się zniesienie Fibonacciego 61,8%. Jest bardzo prawdopodobne, że zasugerowana strefa popytu zatrzyma przynajmniej na chwilę dalsze spadki. Maksymalny zasięg korekty oceniam na poziom oporu 9410, gdzie zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 38,2%.
#CAC40
Interesująco zapowiada się początek tygodnia na głównym francuskim indeksie giełdowym. W piątek, po drugim z kolei dniu silnych spadków , cena zatrzymała się na bardzo ważnym poziomie wsparcia 4345, w pobliżu, którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 38,2%. Wsparcie to wyznaczone jest na podstawie ostatnich szczytów co dodatkowo zwiększa rangę ów poziomu, dlatego też w poniedziałek możemy spodziewać się przynajmniej niewielkiego odreagowania. W momencie pokonania w/w wsparcia, niedźwiedzie powinny zaatakować okolice poziomu popytu 4220, w pobliżu którego występuje dolne ograniczenie kanału cenowego oraz równość z ostatnią korektą w trendzie.
Z perspektywy interwału H1 widzimy, że reakcja na poziom już była. Jeżeli zobaczymy kolejny ruch w górę, prawdopodobnie będziemy świadkami korekty prostej po której ponownie powinny nastąpić spadki. W przypadku gdy ruch korekcyjny pogłębi się, kolejnym oporem będzie poziom 4410, w ramach którego znajduje się zniesienie Fibonacciego 50% ostatniego ruchu spadkowego.
#FTSE100
Spore spadki obserwowane na większości indeksów nie ominęły również indeksu #FTSE100. W tej chwili cena znajduje się w lokalnej konsolidacji tuż nad kluczową linią trendu wzrostowego. Uważam, że jej pokonanie jest w przyszłym tygodniu jest bardzo prawdopodobne, co powinno dać impuls do dalszych spadków przynajmniej w okolice kolejnego dołka 6350. Ewentualny ruch w kierunku północnym powinien zakończyć w pobliżu testowanego już poziomu oporu 6650, gdzie umiejscowiony jest współczynnik Fibonacciego 50%.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0