Analiza techniczna indeksów giełdowych 18.05.2014
Po okresie konsolidacji pojawiły się długo wyczekiwane nowe maksima na indeksach amerykańskich oraz europejskich. Część z nich ma charakter jedynie fałszywego wybicia, dlatego też trzeba czekać na wyraźne wybicia aby można było mówić o nowych szczytach.
#DJI30
Miniony tydzień przyniósł nam wreszcie wybicie ceny z lokalnej konsolidacji górą, co spowodowało utworzenie nowego historycznego maksimum 16690. Aktualnie notowania wróciły poniżej 16650, jednak już na poziomie wsparcia 16350, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 23,6% pojawił się popyt. Wszystko to daje podstawy do tego, że początek przyszłego tygodnia będzie stał pod znakiem wzrostów. Jeżeli jednak spadki pogłębią się to ostatnie wybicie będzie można traktować jako fałszywe.
Na interwale H4 widzimy, że wsparcie na, które zareagowała cena jest jednocześnie strefą popytową. W momencie jej pokonania kilkadziesiąt pipsów niżej znajduje się lokalny dołek , który również może sprawić problemy stronie podażowej. Pierwszym oporem dla byków jest opór w pobliżu strefy podażowej typu SBS, w ramach, której zlokalizowany jest współczynnik Fibonacciego 61,8%. Pokonanie w/w strefy otwiera drogę do ataku na nowo utworzone maksimum 16690.
#SP500
Nowy szczyt, jednak już nie tak widoczny jak na #DJI30, został utworzony również na indeksie #SP500. Jak to zazwyczaj bywa sytuacja jest bardzo podobna do tej na Dow Jonesie. Po spadkowych sesjach w środę i czwartek, w piątek inicjatywę przejęła strona popytowa w okolicy poziomu wsparcia 1860, co daje nadzieje na kontynowanie trendu wzrostowego. W dłuższym terminie czasowym docelową strefą dla byków jest górne ograniczenie kanału cenowego.
#DAX30
W poniedziałek cena przełamała kilkukrotnie testowaną strefę podaży, która była jednocześnie górnym ograniczeniem konsolidacji. Pokonanie tej strefy spowodowało atak na historyczne maksimum 9800. Atak okazał się nieudany, po czym resztę tygodnia zdominowały niedźwiedzie. Jeżeli korekta rozwinie się, prawdopodobnie nastąpi test ostatnich minimów znajdujących się w pobliżu okrągłego poziomu 9400.
Z nieco niższej perspektywy czasowej widać, iż cena dotarła do ważnej konfluencji dolnego ograniczenia kanału cenowego, zniesienia Fibonacciego 23,6% oraz poziomu popytu. Jeżeli popyt zdoła obronić wskazaną strefę, bardzo możliwe jest, ze inwestorzy podejmą kolejną próbę utworzenia nowego maksimum.
#CAC40
Typowo fałszywe wybicie miało miejsce na najważniejszym francuskim indeksie giełdowym. Próba pokonania szczytu 4490 zakończyła się bardzo silną reakcją podażową. Pomimo tego piątkowa świeca utworzyła pro wzrostową formację młota, dlatego też w poniedziałek spodziewam się wzrostów i kolejnej próby przebicia opisywanego poziomu 4490.
Aby kolejna próba sforsowania poziomu 4490 mogła dojść do skutku, niedźwiedzie będą musiały pokonać najbliższy poziom oporu 4430. Z racji powstałej w piątek świecy dziennej są na to spore szanse, jednak gdyby podaż okazała się zbyt silna, wtedy ewentualne odreagowanie może osiągnąć poziom wsparcia 4340. W tym obszarze znajduje się również dolne ograniczenie kanału cenowego oraz współczynnik Fibonacciego 38,2%.
#FTSE100
Sugerowany przeze mnie w ostatniej analizie scenariusz korekcyjny nie został zrealizowany. Warto zauważyć, że #FTSE100 był jednym opisywanym indeksem na którym większa korekta nie wystąpiła. Pomimo tego nadal nie pokonaliśmy wyraźnie szczytu 6856, a wskaźnik RSI nadal wskazuje wyraźne wyprzedanie rynku. W tej chwili wystąpienie korekty jest nadal bardzo możliwe , dlatego też wstrzymał bym się ze wszelkimi pozycjami długimi, nawet w przypadku pokonania obecnie testowanego szczytu.
Na koniec chciałbym przedstawić wykres W1 i jednocześnie przypomnieć, że obecne wzrosty są niczym innym jak próbą realizacji formacji trójkąta zwyżkującego. Dobrym miejscem na zajęcie pozycji długich wydaje się retest górnego ograniczenia trójkąta.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0