Analiza techniczna indeksów giełdowych 29.06.2014
#DJI30
W minionym tygodniu wykres indeksu #DJI30 ponownie przetestował poziom wsparcia 16700, gdzie zlokalizowane jest zniesienie Fibonacciego 23,6%. Ostatnie dwie świece dzienne posiadające długie dolne cienie, świadczą o silnym popycie znajdującym się w tym rejonie. W związku z tym na początku przyszłego tygodnia spodziewam się ponownego podejścia pod ostatnie maksimum znajdujące się na poziomie 16970.
Na niższym interwale czasowym widać, że cena dotarła do lokalnego poziomu S/R 16780. W momencie jego przebicia ostatnim elementem, który może zatrzymać atak na ostatni szczyt jest górne ograniczenie kanału cenowego. Ewentualny ruch w kierunku południowym powinien napotkać pierwsze problemy w okolicy ostatnich minimów 16660, gdzie przebiega linia trendu wzrostowego.
#DAX30
Cena na najważniejszym niemieckim indeksie giełdowym dotarła do istotnego poziomu wsparcia 9790, gdzie wystąpiła pierwsza reakcja popytowa. Może to spowodować, podobnie jak na Dow Jonesie, ponowne podejście pod historyczne szczyty 10050. Z drugiej strony podaż ma jeszcze sporo miejsca na spadki. W przypadku przebicia obecnie atakowanego wsparcia, maksymalny zasięg ruchu korekcyjnego oceniam na dolne ograniczenie szerokiego kanału cenowego, gdzie wypada równość z ostatnią korektą w trendzie.
W mniejszej skali czasowej cena wybiła się z lokalnego spadkowego kanału cenowego, w ramach którego niedźwiedzie poruszały się przez ostatni tydzień. Jest to kolejna przesłanka przemawiająca za scenariuszem wzrostowym. Lokalne opory, gdzie występują współczynniki Fibonacciego 38,2% oraz 50% powinny dać przynajmniej niewielkie reakcje, dające okazję do zajęcia krótkoterminowych pozycji krótkich.
#N225
Ruch korekcyjny nie ominął również japońskiego Nikkei, który dotarł do ważnej konfluencji poziomu wsparcia 15055, współczynników Fibonacciego (50%, 23,%) oraz równości z ostatnią korektą w trendzie. Tego typu połączenie powinno spowodować kontynuację trendu wzrostowego przynajmniej w okolice strefy podażowej 15760.
Przeciwko scenariuszowi wzrostowemu przemawia jedynie dywergencja, która powstała na interwale H4 oraz D1, przy użyciu wskaźnika RSI. Dlatego w tej chwili zalecam obserwowanie reakcji jaka wystąpi na najbliższym poziomie oporu 15200. Jeżeli okaże się, że strona podażowa zdoła utrzymać ten poziom, odreagowanie wzrostów może się pogłębić nawet w okolice wsparcia 14650.
#CAC40
Pod koniec tygodnia inwestorzy zdołali znieść notowania indeksu #CAC40 w okolice dolnego ograniczenia kanału cenowego, gdzie wypada ponad miesięczne minimum. Jeżeli dojdzie do przebicia w/w obszaru, to nieco niżej znajduje się geometria 100% z ostatnią korektą w trendzie oraz wsparcie 4345, które oceniam jako maksymalny zasięg odreagowania. Niezależnie od tego z którego rejonu nastąpi odbicie, pierwszym celem dla byków jest opór 4515.
Niewykluczone jest, iż cena będzie chciała dokładnie przetestować zniesienie Fibonacciego 38,2%, co powinno zaowocować powstaniem dywergencji w strefie wyprzedania rynku. Tego typu sytuacja powinna dać bardzo wyraźny sygnał pro wzrostowy.
#FTSE100
Wszystko wskazuje na to, że korekta na indeksie #FTSE100 dobiegła końca. Cena dosyć wyraźnie zareagowała na wsparcie 6655 znajdujące się tuż pod współczynnikiem Fibonacciego 23,6%. Aktualnie spodziewam się kontynuacji wzrostów, z pierwszym oporem w okolicy poziomu 6765. Jeżeli wzrosty nabiorą dynamiki i byki zdołają pokonać wskazany opór jeszcze w tym tygodniu możemy zobaczyć kolejną próbę utworzenia nowego szczytu.
Treści przedstawione w niniejszym serwisie zostały przygotowane z należytą starannością i w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Mają one charakter informacyjny i nie stanowią rekomendacji ani porady inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Ich autorzy i serwis Investio.pl nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie wyżej wymienionych treści, a w szczególności za straty z nich wynikłe.
Komentarze 0