Wskaźniki wypłacalności
Wskaźnik ogólnego zadłużenia
Opis:
Procentowy udział finansowania kapitałem obcym danej spółki
Interpretacja:
wysoki poziom wskaźnika (wartości powyżej 50%) świadczy o przewadze finansowania zewnętrznego, wykorzystaniu dźwigni finansowej co zwiększa ryzyko działalności spółki, z drugiej strony niskie poziomy tego wskaźnika mogą sugerować brak umiejętności wykorzystywania finansowania zewnętrznego w celu polepszenia rentowności spółki. Wartość wskaźnika ogólnego zadłużenia powinno interpretować się w zestawieniu ze wskaźnikami płynności, strukturą finansową kapitału obcego.
Wady:
- nie uwzględnia struktury finansowania zewnętrznego
Wskaźnik udziału zobowiązań długoterminowych w zobowiązaniach ogółem
Opis:
wskaźnik ilustrujący strukturę zobowiązań spółki ze wględu na kryterium czasu
Interpretacja:
im wyższa wartość wskaźnika tym większy udział zobowiązań długoterminowych w strukturze finansowania spółki, generalnie przyjmuje się, że jest to zjawisko korzystne, im dłuższy termin wymagalności zobowiązania tym łatwiej zaplanować jego refinansowanie, program spłaty.
Wskaźnik udziału zobowiązań krótkoterminowych w zobowiązaniach ogółem
Opis:
wskaźnik ilustrujący strukturę zobowiązań zobowiązań spółki ze względu na kryterium czasu
Interpretacja:
Im wyższa wartość tego wskaźnika tym większy udział zobowiązań krótkoterminowych w strukturze finansowania spółki. Co do zasady przyjmuje się, że jest to zjawisko niekorzystne dla firmy, sygnalizujące potencjalne problemy z utrzymywaniem odpowiedniej płynności w najbliższej przyszłości spółki.
Wskaźnik udziału kapitałów własnych w finansowaniu majątku trwałego
Informuje o stopniu finansowania aktywów trwałych kapitałem własnym
Interpretacja:
Pożądana jest jak najwyższa wartość tego wskaźnika (powyżej 1). Aktywa trwałe spółki są najmniej płynnym składnikiem majątku, stąd obciążone są one znacznym ryzykiem, dlatego powinny zostać w całości pokryte przez kapitał pochodzący od akcjonariuszy. Im wyższy wskaźnik posiada spółka tym lepszą ma wiarygodność kredytową.
Dźwignia finansowa
Opis:
mechanizm wykorzystywany przez podmioty finansowe w celu polepszenia rentowności poprzez finansowanie działalności kapitałem obcym.
Interpretacja:
Wykorzystanie finansowania zewnętrznego ma sens jedynie wtedy, gdy koszt kapitału obcego nie przekracza rentowności aktywów (ROA). Przedsiębiorstwo stosujące dźwignię finansową zmniejsza swoje zobowiązania publiczno-prawne za pomocą mechanizmu tarczy podatkowej, innym powodem wykorzystania finansowania kapitałem obcym jest jego niższy koszt w porównaniu z kapitałem własnym. Z drugiej strony spółka o wysokiej dźwigni finansowej narażona jest na znacznie większe ryzyko w okresie dekoniunktury (trudności refinansowania zadłużenia).
Dług / EBITDA
Opis:
wskaźnik ten informuje o zdolności przedsiębiorstwa do spłaty swojego zadłużenia za pomocą środków pieniężnych wypracowanych na poziomie operacyjnym.
Interpretacja:
Pożądane są jak najniższe wartości tego wskaźnika. Wysokie poziomy tego współczynnika mogą świadczyć o znacznym lewarowaniu spółki, które w okresie dekoniunktury może być przysłowiowym „gwoździem do trumny” dla spółki. Inną przyczyną wysokich wartości tego wskaźnika mogą być niskie zyski na poziomie operacyjnym co również jest zjawiskiem niekorzystnym dla przedsiębiorstwa.
EBITDA / odsetki
Opis:
wskaźniki pokrycia odsetek zyskiem wypracowanym na poziomie operacyjnym powiększonym o wielkość amortyzacji (kosztu nie będącego wydatkiem środków pieniężnych).
Interpretacja:
Pożądane są jak najwyższe wartości tego wskaźnika. Wysokie zadłużenie przedsiębiorstwa, a w konsekwencji znaczne koszty finansowe w postaci odsetek od kapitału obcego mogą w dużej części zniwelować dodanie przepływy pieniężne spółki wypracowane na poziomie operacyjnym.
Pozostałe wskaźniki analizy fundamentalnej:
Wskaźniki wartości rynkowej
Wskaźniki rentowności
Wskaźniki płynności
Wskaźniki efektywności zarządzania majątkiem
Więcej na temat analizy finansowej spółek giełdowych dowiesz się dzięki naszej dedykowanej aplikacji squaber.com oraz podczas jednego z organizowanych przez nas darmowych szkoleń online. Zapisy pod tym linkiem.
Tags: wskaźniki
Komentarze 5
Seria: edukacyjne: część 9 (wskaźniki wartości rynkowej) – Investio.pl
[…] Wskaźniki rentowności Wskaźniki płynności Wskaźniki efektywności zarządzania majątkiem Wskaźniki wypłacalności […]
Seria: edukacyjne: część 10 (wskaźniki rentowności) – Investio.pl
[…] wartości rynkowej Wskaźniki płynności Wskaźniki efektywności zarządzania majątkiem Wskaźniki wypłacalnościprzejdź na puls […]
Seria: edukacyjne: część 12 (wskaźniki płynności) – Investio.pl
[…] wartości rynkowej Wskaźniki rentowności Wskaźniki efektywności zarządzania majątkiem Wskaźniki wypłacalnościprzejdź na puls […]
Seria: edukacyjne: część 13 (wskaźniki efektywności) – Investio.pl
[…] wartości rynkowej Wskaźniki rentowności Wskaźniki płynności Wskaźniki wypłacalnościprzejdź na puls […]
Analiza fundamentalna #DOM – Dom Development SA – Investio.pl
[…] od strony wskaźników zadłużenia, Dom Development prezentuje się przyzwoicie. Wprawdzie dług odsetkowy w ujęciu procentowym jest […]